Matematik ve Doğa

Lancez-Vous. C'est gratuit
ou s'inscrire avec votre adresse e-mail
Matematik ve Doğa par Mind Map: Matematik ve Doğa

1. Yazar Hakkında : Ali Nesin matematiğin Nobel Ödülü sayılan Fields Madalyası almış bir matematikçidir.Ali Nesin, 18 Kasım 1957 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Babası Aziz Nesin‘dir. Ortaokulu İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde okudu. Liseyi de İsviçre‘nin Lozan kentindeki College Champittet’de okuyarak mezun oldu. Ardından 1977 yılında başladığı Paris Diderot Üniversitesi matematik bölümünden “maitrise” derecesini alarak 1981 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD‘de Yale Üniversitesi‘nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yaptı.

2. Matematik:Biçimlerin, sayıların ve niceliklerin yapılarını, özelliklerini, aralarındaki bağıntıları tümdengelimli akıl yürütme yoluyla inceleyen ve aritmetik, geometri, cebir gibi dallara ayrılan bilim.

3. Kombinasyon:Kombinasyon, bir nesne grubu içerisinden sıra gözetmeksizin yapılan seçimlerdir. Nesne grubunun tekabül ettiği kümenin alt kümeleri olarak da tanımlanabilir. Çünkü alt kümelerde sıra önemli değildir.

4. Mantık:Doğru, akla uygun düşünme yetisi ve yoludur. Aynı zamanda matematikte bir konudur. Matematikteki hali sembole dökülmüş halidir.

5. Olasılık

6. Permütasyon

7. Doğa

8. Cebir